Nawet co trzeci Polak boryka się z problemami ze snem. Kłopoty tego typu dosięgają głównie osoby dojrzałe, których tryb życia pozostawia wiele do życzenia. Osoby żyjące zgodnie z zasadami „bycia fit” bardzo rzadko mają tego typu problemy.
Zdrowy sen to jeden z fundamentalnych elementów zdrowego trybu życia. Niestety, lwią część społeczeństwa dosięgają dwa defekty, tj. Bezsenność i chrapanie. Sprawdź jak sobie z nimi radzić.
Co na bezsenność?
Bezsenność to kłopot, który stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia organizmu. Wszakże, może doprowadzić do znaczącego osłabienia, co skutkować może nawet zawałem serca. Z tego też względu, nie należy problemów ze snem lekceważyć i ignorować.
Tabletki nasenne – dlaczego warto szukać innego rozwiązania?
Bardzo często stosowanym rozwiązaniem na bezsenność są tzw. tabletki nasenne. To metoda, której stosowanie gwarantuje skuteczność, ale nie jest rozwiązanie problemu. Tego typu preparaty działają objawowo, tj. pozwalają nam zasnąć i nic poza tym.
Jednocześnie, tabletki nasenne mogą działać uzależniająco, tj. ich stosowanie może stać się niezbędne, aby zasnąć.
Inne metody walki z bezsennością
Lekarze bardzo często sugerują podjęcie innych form leczenia bezsenności. Najczęstszym zaleceniem jest po prostu zmiana trybu życia na zdrowszy, co jest jak najbardziej skuteczne. Należy mieć jednak na uwadze, że efekty nie przychodzą natychmiastowo.
O co należy zadbać aby wyeliminować bezsenność? Przede wszystkim, kluczowa okazuje się dieta. Jadłospis powinien być zbilansowany, pełnowartościowy i zdrowy.
Ważnym elementem walki z bezsennością jest również podejmowanie regularnej aktywności fizycznej. Jej charakter powinien być ogólnorozwojowy. Umiarkowana intensywność w połączeniu z objętością wynoszącą co najmniej kilkadziesiąt minut – pozytywnie wpłynie na zasypianie.
Istotnymi elementami terapii przeciwko bezsenności jest również zadbanie o komfort w sypialni. Wywietrzona, odpowiednio wyziębiona sypialnia i wygodny materac to klucz do sukcesu.
Warto również pamiętać, że skuteczne okazują się również suplementy diet (nie mylić ze środkami farmakologicznymi!). Ich zastosowanie jest jak najbardziej wskazane.
Co na chrapanie?
Chrapanie to problem, który bardzo często jest lekceważony. Ta dolegliwość może doprowadzić nawet do wystąpienia bezdechu sennego. Zdecydowanie częściej z chrapaniem borykają się mężczyźni. U kobiet ta przypadłość występuje znacznie rzadziej.
Według statystyk, chrapanie to dolegliwość z którą boryka się prawie 40% polskiego społeczeństwa. Lwia część z tej grupy to Panowie.
Konsekwencje nieleczenia chrapania mogą mieć tragiczne skutki. Wspomniany wyżej bezdech senny może doprowadzić do:
- arytmii
- nadciśnienia
- przerostu prawej komory
- zawału
Ponadto, regularnie występujące bezdechy senne mogą przyczyniać się do ogólnego przemęczenia organizmu.
Jak leczyć chrapanie?
W pierwszej kolejności powinieneś zmienić pozycję snu. Jeśli śpisz na wznak, to problem może się pogłębiać. Najlepsza na chrapanie jest pozycja boczna, gdyż nie ogranicza kanłu nosogardła i nie cieśni gardła, a sam język opada ku dołowi.
W przypadku gdy chrapanie to dolegliwość sporadyczna, to być może wywoływana jest infekcjami ograniczającymi drogi oddechowe. Katar i kaszel stanowią bardzo częstą przyczynę chrapania.
Ograniczyć chrapanie można również poprzez odpowiednią, zdrową dietę. Chrapanie znacznie częściej dotyka osoby otyłe, aniżeli zgrabne. Zrezygnuj z fast-foodów, słodyczy i innych wysokokalorycznych produktów.
W dużym stopniu do chrapania przyczyniają się używki – alkohol i papierosy mogą potęgować problem. Nikotyna, która znajduje się w papierosach powoduje, że ślina zalega w tchawicy i krtanii. Z kolei alkohol doprowadza do zwiotczenia mięśni gardła.
Pragnąc poprawić komfort snu, warto także odpowiednio przygotować sypialnię. Wygodny materac, odpowiednia poduszka oraz wywietrzone przed snem pomieszczenie może poprawić komfort snu i zapobiec chrapaniu.
W leczeniu chrapania można stosować środki miejscowe (spraye i żele aplikowane do nosa) oraz suplementy diet w postaci tabletek i kapsułek.