W dzisiejszych czasach, nadwaga zdaje się być problemem numer jeden jeśli chodzi o dolegliwości typowo cywilizacyjne. Co gorsze, nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się zmienić. Nawet usilne działania rządów (np. zwiększenie podatków od produktów zakupywanych w fast-foodach, czy ograniczenie sprzedaży niezdrowej żywności w sklepikach szkolnych) zdaje się być nieefektywne.
Dieta na redukcję – jedyny sposób na walkę z nadwagą i otyłością?
Starając się schudnąć, należy zmienić nawyki żywieniowe. To konieczność. Nie można bowiem odżywiać się niezdrowo, nieregularnie i niepełnowartościowo i liczyć na to, że uda nam się schudnąć. Cuda w tej materii niestety się nie zdarzają.
Zasady diety na redukcję
Dieta odchudzająca to jadłospis restrykcyjny, który wymusza na nas samodyscyplinę, konsekwencję i cierpliwość. Wszakże efekty nie przychodzą natychmiastowo.
- Pełnowartościowo i zdrowo – tak należy się odżywiać w czasie redukcji. Należy bezwzględnie wykluczyć wszelkie diety jednoskładnikowe, detoksy oraz „głodówki”. Stanowią one zagrożenie dla naszego organizmu: powodują osłabienie, problemy z koncentracją i pamięcią, nadmierną senność.
- Zbilansowanie – bilans wartości odżywczych to klucz do sukcesu. Powinien on być równy około 80-90% całkowitej przemiany materii. Obniżając ilość dostarczanych kalorii w ten sposób, możemy być pewni, że organizm będzie korzystał z energii zapasowej (zmagazynowanej w tkance tłuszczowej).
- Regularnie – systematyczne przyjmowanie posiłków jest absolutnie kluczowe dla efektywnej i wydajnej pracy układu trawiennego. Dostarczając posiłki o stałych porach sprawimy, że nasz organizm przyzwyczai się i nie będzie „odkładał” pożywienia na później.
- Oczyszczająco i odkwaszająco – przy redukcji warto również jednocześnie zadbać o dwa procesy: oczyszczanie i odkwaszanie organizmu. Przeprowadzenie takowego detoksu przy odchudzaniu jest ważne dla naszego organizmu – pozwala zachować więcej sił i wyeliminować dyskomfort trawienny.
Dieta na redukcję – kto powinien z niej korzystać?
Diety redukcyjne, jak sama nazwa wskazuje – przeznaczone są dla osób pragnących zredukować ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Zbilansowane, pełnowartościowe jadłospisy mogą wykorzystywać wszyscy Ci, którzy mają choć jeden kilogram nadwagi.
Przykładowy jadłospis na redukcję
Śniadanie | Jaja gotowane na twardo, dwie kromki pieczywa pełnoziarnistego, sałata, pomidory koktajlowe, papryka |
II Śniadanie | Filet z piersi kurczaka gotowany na parze, brązowy ryż |
Obiad | Ryba (dorsz, łosoś, pstrąg) pieczona, ziemniaki gotowane na parze (bez sosu), zestaw warzyw |
Podwieczorek | Jogurt naturalny, owoce (bez winogron, bananów, wiśni) |
Kolacja | Serek wiejski typu light, pełnoziarniste pieczywo |
Wielkość porcji w powyższym jadłospisie należy ustalać w oparciu o współczynnik CPM (całkowitej przemiany materii). Zaleca się jeść w granicach 80-90% zalecanych wartości.
Pamiętaj: diety głodówkowe są skuteczne, ale jednocześnie ryzykowne – osłabiają organizm i mają negatywny wpływ na zdrowie. Korzystaj ze zbilansowanych jadłospisów, chudnij i nie bój się efektu jo-jo!