Efekty stosowania diety jajecznej

Efekty stosowania diety jajecznej

Uwzględniając zalecenia twórców kuracji, czyli dietetyków z USA, w ciągu 7 dni można schudnąć nawet 5 kilogramów. Wiele zależy od staranności w realizacji zalecanego jadłospisu oraz od indywidualnych predyspozycji organizmu. Dieta jajeczna budzi wątpliwości niektórych specjalistów. Wprawdzie jej pomysłodawcy uważali, że dieta jajeczna jest bezpieczna i skuteczna, to jednak dieta składająca się praktycznie wyłącznie z jajek może nie wyjść na zdrowie, przynajmniej nie każdemu.

W internecie nie brakuje jednak wpisów „dieta jajeczna, schudłam 5 kilogramów”, bowiem efekty tej diety to przede wszystkim utrata zbędnych kilogramów. Należy jednak pamiętać o tym, że powrót do dawnych nawyków żywieniowych może doprowadzić do efektu jo-jo. Dieta ta jest efektywna, ale z pewnością zbyt restrykcyjna, aby stosować ją przez dłuższy czas.

Dieta jajeczna jest prosta i można ją łatwo zacząć stosować. Oto jej najważniejsze korzyści:

  • Nie musisz jeść potraw bez smaku – jaja smakują świetnie nawet wtedy, kiedy je jesz bez dodatku tłuszczu. Jaja są po prostu same w sobie smaczne.
  • Nie tracisz czasu na przygotowywanie wyszukanych potraw – nie ma nic prostszego, niż ugotowanie jajek czy przygotowanie jajecznicy.
  • Jaja możesz dodać do warzyw ugotowanych na parze (np. kalafiora), dzięki czemu będą smakowały znacznie lepiej.
  • Nie musisz martwić się o niedobór substancji odżywczych w diecie – jaj to bogactwo witamin i minerałów.
  • Ne tej diecie nie powinieneś być głodny i zauważysz od razu efekty.

Czy dieta jajeczna ma wady?

Z pewnością ten rodzaj diety może doprowadzić do szybkiej utraty wagi – i o to właśnie chodzi w tej diecie. Jednak szybka utrata wagi może powodować niepożądany efekt jo-jo. Dlatego po zastosowaniu diety może nastąpić powrót do wagi sprzed okresu zastosowania diety, a nawet powiększenie jej. Ponadto dieta jajeczna może doprowadzić do gwałtownego wzrostu cholesterolu we krwi, narażając na choroby serca (miażdżyca). W trakcie diety jajecznej może dojść do osłabienia organizmu oraz do utrudnienia trawienia pokarmów z powodu towarzyszącego uczucia przemęczenia. Stąd pojawić się mogą omdlenia, nudności, czy ciągłe bóle brzucha. Z tych powodów nie zaleca się stosowania diety jajecznej u osób mających problemy sercowe związane z układem krążenia czy z pracą wątroby.

Dietetycy podkreślają, że dieta jajeczna może odbić się na stanie naszego zdrowia. Jajka są wprawdzie zdrowe, ale mogą również negatywnie wpłynąć na stan naszego organizmu. Jajek na twardo nie powinny jeść osoby z problemami żołądkowymi, bo są one wyjątkowo ciężkostrawne, szczególnie jeśli spożywamy je na czczo. Nadmiaru jajek muszą również unikać osoby cierpiące na schorzenia nerek i trzustki.

Minusy diety jajecznej:

  • Wiele osób ma trudności z nagłym odstawieniem węglowodanów.
  • Jest to dieta eliminacyjna, której nie możesz stosować długotrwale. Istnieje duże ryzyko, że po powrocie do starych nawyków, zaczniesz znów tyć.
  • Dieta ta jest mało urozmaicona i wiele osób nie lubi ciągłego jedzenia jaj.
  • Nadmiar białka w diecie może wpływać negatywnie na oddech, doprowadzić do zaparć i wzdęć.

Wszystko to brzmi dość restrykcyjnie, prawda? Ale jeśli czujesz, że utrata kilku kilogramów dobrze by ci zrobiła i potrzebujesz zachęty na dobry początek – możesz skorzystać z dobrodziejstw diety jajecznej. Pamiętaj jednak, że wydłużony czas trwania diety jajecznej może wiązać się z problemami zdrowotnymi, dlatego nie każdej osobie jest ona zalecana.