Jak odżywiać włosy cienkie i delikatne?

Jak dbać i pielęgnować włosy cienkie i delikatne?

Właścicielki włosów cienkich i delikatnych doskonale wiedzą, że realizacja procesów pielęgnacyjnych jest niezwykle istotna. Można powiedzieć, że jest to jeden z najcięższych rodzajów włosa w utrzymaniu.

Włosy cienkie i delikatne charakteryzują trzy cechy: wrażliwość, podatność na zniszczenia i łamliwość. Nic więc dziwnego w tym, że zabiegi pielęgnacyjne są praktycznie konieczne.

Pielęgnacja włosów cienkich i delikatnych – jakie zabiegi?

Włosy cienkie i delikatne potrzebują przede wszystkim odpowiedniego odżywiania i ochrony. Zatem, niezwykle ważnym jest aby korzystać z kosmetyków wzbogacanych minerałami i witaminami, a także unikać silnych detergentów.

Jak odżywiać włosy cienkie i delikatne?

Odżywianie włosów o takiej charakterystyce wiążę się z koniecznością wyboru specyficznych preparatów, których bogactwo w minerały takie jak cynk i witaminy z niemal każdej grupy jest absolutnie konieczne.

Włosy o tej strukturze należy odżywiać także od wewnątrz. Oznacza to, że zdrowa dieta ma ogromne przełożenie na intensywność koloru oraz wrażliwość włosa. Zaleca się również suplementację wzmacniającą włosy.

Jak myć włosy cienkie i delikatne?

Wydawać by się mogło, że zabiegi higieniczne są zawsze takie same. Nic bardziej mylnego. Wrażliwe włosy należy myć silnymi detergentami znacznie rzadziej, aniżeli włosy gęste i mocne. Wynika to z faktu, iż silne związki chemiczne dodatkowo osłabiają strukturę i mogą powodować nadmierne wypadanie, co przy włosach cienkich jest bardzo szybko widoczne.

Zaleca się używanie preparatów delikatnych (mogą to być szampony dla dzieci), bez silnych detergentów.

Stylizacja włosów – czego unikać?

Włosy delikatne nie powinny być traktowane wysoką temperaturą. Zatem wykorzystywanie lokówek, prostownic i suszarek bazujących na ciepłym nadmuchu nie jest wskazane.

Podobnie jest zresztą ze stylizatorami w formie płynów, pianek i żelów. Naturalna wrażliwość włosa sprawia, że każdy kontakt z chemią może wpłynąć na wygląd włosa. Jak zatem stylizować włosy? Przede wszystkim, włosy należy delikatnie upinać. Podczas rozczesywania należy korzystać z grzebieni posiadających szerokie rozstawienie zębów.

Włosy cienkie i delikatne – szczególnie narażone na wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to proces, który występuje naturalnie u każdego człowieka. Według mocno uśrednionych wartości, dziennie tracimy z głowy około 100 włosów. Na ich miejsce pojawiają się nowe – co wynika z naturalnych faz wzrostu włosa.

Z całą pewnością tak. Włosy cienkie i delikatne to włosy słabe, które możemy tracić na skutek  nie tylko naturalnego procesu ich wypadania, ale także poprzez nieprawidłową stylizację (wyczesywanie włosów nieodpowiednim akcesorium), pielęgnację (stosowanie nieodpowiednich kosmetyków) i odżywianie (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne).

W związku z powyższym, posiadaczki włosów cienkich i delikatnych, powinny ze szczególną uwagą dbać i kontrolować ilość wypadających włosów. Profilaktyka jest zdecydowanie łatwiejsza, aniżeli leczenie (zahamowanie) łysienia/nadmiernego wypadania włosów. Co zatem robić, aby włosy cienkie i delikatne nie wypadały?

Przede wszystkim powinniśmy dopasować akcesoria. Zdecydowanie polecamy korzystać z grzebieni z szerokim rozstawem zębów, które pozwalają na wyczesywanie, bez zbędnego szarpania delikatnych włosów. Co prawda, ów proces trwa trochę dłużej, aczkolwiek – jest jak najbardziej skuteczny.

Co więcej, konieczne jest dodatkowe wzmocnie włosów poprzez:

  • stosowanie odżywek
  • olejowanie włosów
  • stosowanie suplementów diety

Prócz tego, warto również pamiętać o ograniczeniu korzystania z urządzeń termicznych (lokówki, prostownice i suszarki z gorącym nawiewem) oraz korzystaniu z kosmetyków dedykowanych dla włosów cienkich.