Poduszka ciążowa — na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę?

Jak wybrać właściwą poduszkę ciążową?

Jeszcze kilka lat temu poduszka ciążowa była uważana za zbędny wymysł kobiet. Na szczęście takie podejście zmieniło się, co jest uwarunkowane wieloma korzyściami związanymi z jej używaniem. Przede wszystkim zapewnia spokojny sen i maksymalny komfort. Jak wybrać odpowiednią poduszkę?

Poduszka ciążowa — na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę?

Wybór poduszki ciążowej nie może być przypadkowy, gdyż w ciągu 9 miesięcy przyszłe mamy zmagają się z wieloma dolegliwościami. Wśród najczęstszych objawów wymienia się bóle pleców, obrzęk oraz ból i skurcze nóg. Odczuwany dyskomfort oznacza nie tylko trudności w zrelaksowaniu się, ale równocześnie uniemożliwia przesypianie nocy. Właśnie w tym celu powstała poduszka ciążowa.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą. Na wybór docelowego gadżetu mają wpływ preferencje oraz dolegliwości. Należy sprawdzić długość poduszki oraz jej kształt. Uniwersalny model ma kształt litery U, który stanowi doskonałą podporę dla brzucha, nóg, głowy oraz pleców. Z kolei modele w kształcie litery C również są bardzo dobre, jednak nie występuje w nich środkowe wzmocnienie. Producenci oferują także produkty w kształcie litery I oraz J, oraz cyfr 7 i 9.

Wysoka jakość jest równie istotna. Odpowiedni kształt zapewnia podparcie na całej linii ciała. Jeżeli wybrany model ma dwie strefy, czyli strefę twardą oraz miękką korzyści jest jeszcze więcej. Część twarda jest przeznaczona do odciążenia obolałych i spuchniętych nóg, gdyż zostają one odseparowane, a dodatkowo odciąża stawy biodrowe. Z kolei strefa miękka podtrzymuje brzuch, głowę i plecy, co gwarantuje komfort w trakcie snu.

Zdrowy wypoczynek odgrywa szczególnie ważną rolę dla przyszłej mamy oraz jej dziecka, dlatego zakup odpowiedniej poduszki jest konieczny. Trzeba jedynie upewnić się, że materiał zastosowany do produkcji jest antyalergiczny i bezpieczny, a do tego nie sprawia żadnych trudności w utrzymaniu czystości. Aby prać poduszkę, należy wybrać model ze zdejmowanym pokrowcem.

Doskonale, jeżeli wybrany produkt uzyskał certyfikat Oeko Tex Standard 100 w klasie 1, dzięki czemu gadżet można wykorzystać zarówno w trakcie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka — będzie dla niego w pełni bezpieczny.