Które mleko lepsze – krowie, czy kozie?

Czy zawsze decydujemy się na te lepsze produkty spożywcze? Szczególnie ważne będzie mleko, a ostatnio popularne jest także kozie. Czy będzie ono lepsze od krowiego? Może mają podobny skład. Przed zakupem warto się zastanowić, co będzie lepsze dla nas i dla dzieci.

Co jest ważne w porównywaniu mleka krowiego i koziego?

Porównując te dwa produkty, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Warto zauważyć, że ten dylemat jest w zasadzie odwieczny wśród osób, które chcą bardzo szczegółowo przeanalizować właściwości mleka krowiego i koziego. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na energetyczność. Okazuje się, że mleko kozie będzie trochę bardziej energetyczne od pełnotłustego mleka krowiego. Zawiera mianowicie więcej tłuszczu i białka. Kozy oferują w swoim mleku nieco więcej białka, ale w zasadzie wartości te są do siebie zbliżone. Kluczowe jednak są różnice w budowie białka. Jeżeli bierzemy pod uwagę mleko krowie, to podstawowym białkiem jest alfa s1 kazeina. Odznacza się dosyć znacznym działaniem alergizującym, czego nie można powiedzieć o mleku kozim. W tym ostatnim tego białka jest znacznie mniej albo może być nawet bliskie zeru. To samo zresztą dotyczy białka serwatkowego. Będzie się tutaj różnić budową. W mleku kozim nie zawiera ono aminokwasu metioniny. Warto więc zwrócić uwagę na te kwestie podczas zakupu. Często alergicy wybierają właśnie mleko kozie, ponieważ lepiej je tolerują.

Czy mleko kozie jest bardziej tłuste?

Mleko kozie będzie także trochę bardziej bogate w tłuszcz w porównaniu do pełnotłustego mleka krowiego. Naturalnie należy pamiętać, że w obydwu rodzajach mleka zawartość tłuszczu będzie uwarunkowana dużą ilością czynników. W grę wchodzi pasza zwierząt, a także sposób chowu. Najlepiej po prostu wcześniej dokładnie sprawdzić takie oferty spożywcze. Tak więc, jeśli chcesz kupić kozie mleko w proszku sprawdź ofertę na https://www.zdrowiebezlekow.pl/zdrowa-zywnosc/6517-odzywcze-mleko-kozie-w-proszku-26-proc-tluszczu-000000153164.html . Tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje i można się skontaktować z doradcą klienta, który wyjaśni wszystkie wątpliwości. Generalnie jednak można obiektywnie stwierdzić, że jeśli chodzi o porównanie jakościowe, mleko kozie będzie korzystniejsze. Kuleczki tłuszczu w kozim mleku mają mniejszą budowę i dlatego będą się łatwiej trawić.

Witaminy w mleku krowim i kozim

Jeżeli natomiast chodzi o witaminy, to skład w obydwu rodzajach mleka będzie do siebie zbliżony. Różnica polega to na tym, że mleko kozie ma trochę więcej witaminy A. Z drugiej strony jest ono za to słabym źródłem kwasu foliowego i witaminy B12. Kozie mleko ma także więcej wapnia, fosforu i potasu.