Odchudzanie na rowerze. Jak schudnąć jeżdżąc na rowerze?

Odchudzanie to temat, któremu poświęca się ostatnimi czasy bardzo dużo miejsca. Przede wszystkim z tego względu, iż nadwaga dosięga prawie połowę społeczeństwa. Tak duża liczba osób borykających się z nadwagą to nie koniec. Prognozy są druzgocące – za 3 dekady, poziom ten ma wzrosnąć do nawet 60%. Sposobów na odchudzanie jest wiele. Dzisiaj pragniemy przedstawić ten wygodny, przyjemny i niezwykle praktyczny, a mianowicie – jazdę na rowerze.

Jazda na rowerze – efektywny sposób na odchudzanie

Jazda na rowerze to forma ćwiczeń, która przy odpowiedniej intensywności i objętości może dawać wspaniałe rezultaty.

Efektywny trening to taki, którego intensywność oscyluje w granicach 70% tętna maksymalnego. W praktyce, dla przeciętnej jednostki oznacza to jazdę w tempie około 15-20 km/h po prostym i niewyboistym terenie. Podczas godzinnego treningu można spalić około 400-600 kalorii, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę wysoka przyjemność z tej aktywności fizycznej. Co więcej – nie obciążą ona stawów i nie powoduje absolutnie żadnych skutków ubocznych.

Ponadto, jazda na rowerze jest skuteczną formą na poprawienie zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. Zapobiega powstawaniu żylaków, zwiększa wymianę tlenową i pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że jest to jedna z najefektywniejszych form odchudzania. Przy tym – może być naprawdę przyjemna. Częstokroć, o jeździe na rowerze mówi się jak o rekreacji. Kiedy podkręcimy nieco tempo i wydłużymy przejażdżkę o teoretycznej rekreacji możemy mówić jak o treningu odchudzającym.

Warto jednak zawsze pamiętać, że ze względu na fakt, że tkanka tłuszczowa spala się w określonych warunkach, należy:

  • dbać o odpowiednią intensywność treningu (musi być dostosowana do zdolności motorycznych danej jednostki)
  • dbać o odpowiednią długość treningu (minimum 30 minut)
  • dbać o progresję treningową (stale zwiększaj intensywność treningu)

Nie zapominaj o diecie!

Odchudzanie to nie tylko trening. Aby jazda na rowerze okazała się dostatecznie skuteczna musimy zadbać także o odpowiednie odżywianie. Regularna, zbilansowana dieta to absolutna konieczność. Bez niej, przejechane kilometry mogą dać niezbyt satysfakcjonujący rezultat.

Nie stosuj głodówek i innych niezwykle wymagających diet. Wystarczy wprowadzić regularność i zadbać o odpowiedni bilans posiłków. Zaleca się jeść minimum 5 razy na dobę. Opcjonalnie, możesz skorzystać również z suplementów diety na odchudzanie. Ich stosowanie niesie za sobą korzyść w postaci jeszcze szybszego odchudzania.

Dieta w połączeniu z treningiem rowerowym i suplementacją pozwoli Ci chudnąć w bardzo szybkim tempie. Pamiętaj jednak, aby do odchudzania podchodzić rozsądnie. Dietetycy i lekarze sugerują, by nie zrzucać więcej niż 1 kilogram tygodniowo.

Co więcej, musisz pamiętać, by po zakończonym procesie redukcyjnym – dalej kontrolować wagę i dbać o zdrowe nawyki. W przeciwnym wypadku, może Cię spotkać efekt jojo.