Trening pamięci. Jak ćwiczyć pamięć?

Trening pamięci. Jak ćwiczyć pamięć?

Pamięć uznawana jest za jedną z najważniejszych funkcji naszego mózgu. Bez pamięci nie wiedzielibyśmy kim jesteśmy, skąd pochodzimy, nasz mózg nie poznałby naszych bliskich. Ze sprawnie funkcjonującą pamięcią możesz bez obaw funkcjonować w świecie, gdyż jest ona strażnikiem naszej tożsamości. Jeśli dbasz o siebie, uprawiasz sport, dobrze się odżywiasz, to nie zapomnij również o swojej pamięci.

Wybitna pamięć – czy możliwy jest trening pamięci?

Jeden z profesorów psychologii na Uniwersytecie Stanowym Florydy stworzył naukowe podstawy tzw. teorii sprawnej pamięci, która szczegółowo wyjaśnia, jak i właściwie dlaczego możemy poprawić naszą pamięć przez jej trening. W 1981 r. przeprowadził on wraz z innym naukowcem doświadczenie na pewnym studencie. Obaj naukowcy płacili studentowi, aby ten spędzał kilka godzin w tygodniu w ich laboratorium, a badacze wciąż poddawali go temu samemu prostemu testowi pamięci. Starał się on zapamiętać tyle czytanych co sekunda liczb, ile to tylko możliwe. Pierwsze efekty zapamiętywania, to jedynie siedem cyfr, zaś do końca eksperymentu (po ok. 2 dwóch latach), jego możliwości zapamiętywania wzrosły dziesięciokrotnie. Dane z tego eksperymentu zachwiały dawnymi przekonaniami, że możliwości naszej pamięci są ustalone do końca życia.

Ćwicz pamięć!

Sposób na trening pamięci nr 1: Poruszaj oczami.

Jest to bardzo proste ćwiczenie. Wystarczy bowiem przez 30 sekund wodzić oczyma z jednej strony na drugą, by mózg usprawnił zapamiętywanie. Możesz poruszać gałkami ocznymi horyzontalnie, co ułatwi współpracę prawej i lewej półkuli mózgu. Wykonuj wodzenie oczyma z jednej na druga stronę. Kolejne ćwiczenie polega na wykonywaniu oczami ósemek – raz w jedną stronę, raz w drugą. To proste ćwiczenie to doskonały trening mózgu usprawniający proces zapamiętywania.

Ćwiczenie pamięci nr 2: Ruszaj się i słuchaj.

Podczas jazdy na rowerze, albo w trakcie biegu możesz słuchać ulubionej muzyki, poświęcić ten czas na wysłuchanie ulubionej książki, czy na szybki kurs językowy. Choć wydaje sie to banalnie proste, to połączenie obu tych czynności doskonale uaktywnia neurony, usprawniając tym samym proces zapamiętywania.

Ćwiczenia na pamięć nr 3: Wyszukuj informacji w sieci.

Trening mózgu to także korzystanie z wyszukiwarek internetowych. Z tego właśnie powodu jak najczęściej googluj w sieci – w ten sposób zmuszasz bowiem mózg i pamięć do wytężonej pracy, poszukując jak najtrafniejszych haseł wywoławczych. Jak pokazują informacje z przeprowadzonych badań, już kilka dni aktywnych poszukiwań sprawi, że partie mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji uaktywnią się, praca mózgu poprawi, a to z kolei przełoży się na leprze zapamiętywanie.

Ćwiczenia pamięci nr 4: Graj w skojarzenia.

Tego typu gry mocno pobudzają wyobraźnię, trenują pamięć, ale są także doskonałą okazją do tego, aby spędzić miłe chwile w gronie rodzinnym czy wśród znajomych. Gry w skojarzenia polegają na tym, aby na kartce zapisać słowo, np. słońce. Następnie chowasz kartkę, a Ty masz za zadanie dopowiedzieć wszystko, co kojarzy Ci się ze słońcem: lato, upał, lody, urlop, wycieczki rowerowe. Ciekawe czy na końcu zabawy będziesz jeszcze w stanie przypomnieć sobie słowo wyjściowe? Pobudzać do pracy neurony, a tym samym trenować pamięć, można również grając w scrabble, szachy, brydża i we wszystkie inne gry logiczne i strategiczne.

Trening mózgu nr 5: Czytaj inne wiadomości niż zazwyczaj.

Czy lubisz przy porannej kawie czytać informacje gospodarcze? W ramach ćwiczenia pamięci zrób sobie od nich przerwę. Tym razem zapoznaj się z nowinkami technologicznymi. Jeśli nawet nie zrozumiesz w 100 proc. tych informacji, nie przejmuj się. Chodzi bowiem o to, że pod wpływem twoich codziennych przyzwyczajeń zaczynasz działać mechanicznie, a nie kreatywnie. Tymczasem już niewielkie zmiany twoich nawyków zmuszają mózg do pracy, a komórki nerwowe do tworzenia między sobą nowych połączeń.

Ćwiczenia na pamięć nr 6: Wykonywanie jednej czynności w danym momencie.

Wbrew pozorom wiele osób ma problem z całkowitym skupieniem się na tym, co akurat wykonują. Warto jednak każdego dnia ćwiczyć tę umiejętność, ponieważ zajmowanie się kilkoma rzeczami jednocześnie, wcale nie oszczędza czasu. Przy wykonywaniu danego zadania bez pełnej koncentracji, popełniasz więcej błędów, pracujesz mniej efektywnie i dłużej. Ponadto rozproszenie uwagi bardzo utrudnia zapamiętywanie oraz odtwarzanie zapamiętanych informacji.

Trening mózgu nr 7: Neurowspomaganie.

Możesz wspomóc swoją pamięć i mózg, dostarczając im paliwa do działania. Bogate w cynk ostrygi poprawiają sprawność intelektualną. Doskonale wpływa na polepszenie koncentracji pełnoziarniste pieczywo. Zawiera ono bowiem foliany, biorące udział w budowie czerwonych krwinek, a te z kolei odpowiadają za prawidłowy dopływ krwi do mózgu. Orzechy włoskie wpływają korzystnie na zapamiętywanie. Ponadto zawierają witaminę E, która eliminuje nadmiar wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych za uszkadzanie komórek i tkanek, w tym również nerwowych.