Jak stworzyć bezpieczną łazienkę dla osoby z ograniczoną sprawnością ruchową?

Korzystanie z łazienki dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową jest wyjątkowo problematyczne. Oprócz właściwej lokalizacji używanej armatury warto pomyśleć także o niezbędnych dodatkach, a wśród nich na przykład poręcze dla niepełnosprawnych.

Łazienka dla osób niepełnosprawnych — jak stworzyć?

Pierwszą zasadą podczas aranżacji łazienki jest zagwarantowanie wymaganej przestrzeni i dostępności, dzięki czemu ograniczona sprawność ruchowa nie będzie przeszkodą do poruszania się i korzystania z prysznica, umywalki, szafek oraz toalety. Należy pamiętać, że używane są kule, chodziki oraz wózki inwalidzkie. Drzwi powinny mieć szerokość 90 cm.

W pomieszczeniu dla osób niepełnosprawnych ważną rolę odkrywa układ i metraż. Minimalna powierzchnia pomieszczenia to 4,5 m2, jednak optymalny rozmiar pomieszczenia ma 6 m2. Łazienka nie powinna być za duża, gdyż odległości, jakie dzielą poręcze dla niepełnosprawnych od urządzeń sanitarnych, są wtedy zbyt duże. Średnia wielkość pomieszczenia sprawia, że ryzyko utraty równowagi zostaje zminimalizowane. Z kolei posadzka powinna wykazywać właściwości antypoślizgowe.

 Uchwyty i poręcze dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia podczas wstawania, siadania czy przemieszczania się, stąd poręcze dla niepełnosprawnych są bardzo istotne. Zapewniają przede wszystkim wyższy poziom bezpieczeństwa, ułatwiają zachowanie równowagi i zapewniają samodzielność w codziennych czynnościach. Wybierając poręcze dla niepełnosprawnych, szczególnie istotna jest ich wytrzymałość, prosty montaż i antypoślizgowa powierzchnia. Do wyboru pozostają poręcze przyścienne, uchwyty do wanny oraz toaletowe, uchwyty dedykowane do montażu poziomego, jak i pionowego. Wybrane modele nie powinno być dłuższe niż 80 cm. Z kolei sama lokalizacji jest uwarunkowana wzrostem i budową ciała osoby niepełnosprawnej – należy je umieścić 75-85 cm od podłogi.

Umywalka i toaleta dla niepełnosprawnych

Toaleta powinna znaleźć się od 60 do 75 cm od podłogi, dzięki czemu użytkownik zyskuje komfort podczas mycia rąk. Najlepszym wyborem są modele o szerokich brzegach ze spuszczoną misą. Kiedy wziąć pod uwagę baterię, najlepszym wyborem będzie model z długimi uchwytami albo fotokomórką. Trzeba pamiętać, aby pod umywalką zostawić wolną przestrzeń, wymaganą dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim albo przy pomocy chodzika.

Toaleta dedykowana dla osób niepełnosprawnych ma inne wymiary. Długość misy WC powinna mieć 70 cm, co ułatwi korzystanie z niej. Z kolei optymalna wysokość toalety to 50 cm od podłogi, dzięki czemu przejście z wózka inwalidzkiego na toaletę nie powinno dostarczyć zbyt wielu problemów. Najlepiej sprawdzi się model z klapą bezpiecznego, wolnego opadania i automatycznym systemem spłukiwania.