Praktyczne wskazówki dotyczące wyposażenia pokoju niemowlaka – co jest kluczowe?

Przyjście na świat nowego członka rodziny jest wyjątkowym wydarzeniem, do którego na ogół wszyscy przygotowują się znacznie wcześniej. Okres oczekiwania na narodziny dziecka przyszli rodzice wyjątkowo często wykorzystują do urządzenia dziecięcego pokoju. Powinien on być nie tylko ładny, ale także funkcjonalny.

Jakie meble są niezbędne w pokoju niemowlaka?

Niezależnie od tego, czy urządzasz pokój dla dziewczynki, czy chłopca, pewne elementy wyposażenia koniecznie muszą się w nim znaleźć. Do niezbędnych mebli zalicza się oczywiście łóżeczko. O ile jest to możliwe, ustaw je tak, aby mieć do niego swobodny dostęp z trzech stron. Staraj się umieścić ten mebel z dala od okna – uchroni to malucha przed przeciągami. Nie ustawiaj go także w sąsiedztwie grzejnika – dzięki temu zimą nie dojdzie do przegrzania dziecka. W pokoju dziecięcym powinno znaleźć się też wygodne miejsce do przewijania – dobrym rozwiązaniem jest przewijak. Pokój dziecka musisz wyposażyć także w meble do przechowywania ubranek – doskonale sprawdzą się nie tylko szafy, ale także komody. Przydatne będą również wiszące półki.

Ochraniacz do łóżeczka – czy warto go mieć?

Łóżeczko niemowlęce to najważniejszy element wyposażenia pokoju malucha – na zakupach musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy jest ono bezpieczne. Dobre łóżeczko dla niemowlaka posiada zaokrąglone krawędzie oraz szczebelki rozmieszczone w odpowiedniej odległości. Świetnie sprawdza się takie, w którym można regulować poziom wysokości leżenia. Do wyjątkowo funkcjonalnych modeli zaliczyć można te wyposażone w pojemne szuflady. Łóżeczka są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Na liście artykułów niezbędnych w niemowlęcej wyprawce znajduje się też ochraniacz do łóżeczka. Chroni on główkę malucha przed uderzeniami o szczebelki podczas snu oraz nóżki i rączki przed włożeniem między szczebelki.

Jaki ochraniacz do łóżeczka wybrać?

W rynkowej ofercie znajdziesz ochraniacze w różnych rozmiarach. Do wyboru masz modele o długości 180 centymetrów, które pasują do łóżeczek o rozmiarze 120×60 cm. Do łóżeczka o wielkości 140×70 centymetrów bardziej odpowiedni będzie ochraniacz o długości 210 centymetrów. Możesz też wybrać ochraniacz do łóżeczka mający 360 centymetrów długości – przymocujesz go na całym łóżeczku. Większość ochraniaczy do łóżeczek ma 30 centymetrów wysokości. Wybierając ochraniacz, zwróć uwagę na tkaninę, z które go wykonano. Model naprawdę dobrej jakości jest wyprodukowany z tkaniny posiadającej certyfikat OEKO-TEX Standard 100.