Rozstępy po ćwiczeniach

Rozstępy po ćwiczeniach (treningu na masę). Co robić?

Bardzo często celem ćwiczeń na siłowni jest rozbudowa masy mięśniowej. Dotyczy to szczególnie mężczyzn. Wszak, duże bicepsy, szerokie plecy i obszerna klatka piersiowa to domena atrakcyjności. Niestety, budowa masy mięśniowej może nieść za sobą skutek uboczny w postaci rozstępów. W dzisiejszej publikacji podejmujemy temat występowania tego defektu skórnego, możliwości zapobiegania i usuwania.

Co to są rozstępy?

Rozstępy to defekt skórny, który objawia się poprzez tzw. „pęknięcia” na skórze o czerwonym lub różowym zabarwieniu. Po pewnym czasie (w przypadku braku leczenia) zabliźniają się, zmieniając kolor na biały lub bladoróżowy.

Rozstępy po ćwiczeniach – przyczyny

Za występowanie rozstępów odpowiedzialne są włókna kolagenowe i ich wytrzymałość na wszelkiego rodzaju naprężenia skórne. W momencie kiedy skóra nie jest w najlepszej kondycji i dochodzi do nagłego wzrostu masu ciała (powodującego napięcia na skórze) może przejść do przerwania włókien kolagenowego, co skutkuje rozstępami.

Kolagen ma ograniczone możliwości jeśli chodzi o rozciąganie. W momencie, gdy wzrost zachodzi szybko organizm nie jest w stanie dostosowac produkcji tego składnika i powstają nieestetyczne „pęknięcia” o czerwonym lub bladoróżowym zabarwieniu.

Rozstępy to zjawisko bardzo powszechne u kobiet w ciąży, kulturystów oraz jednostek borykających się z nadwagą. Jak nietrudno wywnioskować – pojawiają się wszędzie tam, gdzie skóra poddawana jest nienaturalnym napięciom. Znacznie rzadziej pojawiają się u osób u których waga jest poprawna, wówczas przyczyna może mieć podłoże hormonalne lub być wynikiem braku prawidłowego odżywiania skóry (niedobory mineralne).

Ciekawostka: U kobiet w ciąży dochodzi do specyficznego procesu – nadmiernej pracy kory nadnerczy, która produkuje kortyzol mający negatywny wpływ na kolagen.

Jak zapobiegać rozstępom?

Rozstępy to przypadłość, której można bardzo skutecznie zapobiegać. Nierzadko kobiety w ciąży są w stanie całkowiecie uniknąć tego defektu, a przecież w stanie błogosławionym dochodzi do znacznie większych naprężeń skóry.

Zapobieganie polega na odpowiednim odżywianiu skóry, zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Dieta bogata w składniki mineralne i witaminy (pełnowartościowa) i stosowanie specjalistycznych kremów z kolagenem to metody, które dają świetne rezultaty. W przypadku sportowców bardzo powszechnym jest stosowanie kremów przeznaczonych dla kobiet w ciąży.

Najogólniej mówiąc, dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin sprawi, że skóra będzie w optymalnej kondycji, a włókna kolagenowe i elastyna posiadać będą odpowiednią wytrzymałość na naprężenia.

Usuwanie rozstępów

Kiedy nie uda się zapobiec i rozstępy pojawiają się na ciele, to nadal istnieją możliwości ich usunięcia, zmniejszenia widoczności i zatuszowania.

Najpopularniejszą metodą walki z tym defektem kosmetycznym jest stosowanie maści na rozstępy. Metoda ta nie jest gwarancją super efektów, ale jej koszt to kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, co niewątpliwie wpływa na jej popularność.